Kasetony elewacyjne z płyt kompozytowych

Elewacje z płyt kompozytowych wentylowane są jednym z najbardziej funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań. Fasady wentylowane są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Płyty kompozytowe elewacyjne będą prezentowały zdecydowanie dłuższą żywotność, niż warstwa tradycyjnego tynku. Największą zaletą zainstalowania tego rozwiązania jest fakt, iż w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia, panel może być szybko i bezproblemowo wymieniony.

Aluminiowa płyta kompozytowa – budowa

Wykorzystywane przez nas kasetony elewacyjne aluminiowe ważą niewiele, a do tego są sztywne oraz wyjątkowo trwałe. Każdy panel składa się z dwóch warstw aluminium wypełnionych polietylenem o niedużej gęstości. Oferowujemy rozwiązania znakomicie sprawdzające się podczas zmieniających się warunków atmosferycznych oraz charakteryzują się wielką wytrzymałością mechaniczną (odporność na uderzenia). Procesy chemiczne i mechaniczne, którym poddajemy panele elewacyjne aluminiowe, sprawiają, iż proponowane przez nas płyty nie ulegają rozwarstwieniu.

Wizualizacja elewacji - Nowoczesne Elewacje

Elewacje z płyt kompozytowych – konstrukcja fasady

Konstrukcja fasady wentylowanej umożliwia parze wodnej skumulowanej wewnątrz budynku przeniknąć na zewnątrz budynku, przez ścianę oraz izolację termiczną i później swobodnie odparowuje. Aby szczelina wentylacyjna działała prawidłowo należy umożliwić dostęp świeżego powietrza w dolnej części fasady. Siła wyporu powoduje przemieszczanie się powietrza w górę do szczytu elewacji i przedostaje się na zewnątrz przez otwór wentylacji.

Okładzina elewacji wentylowanej z płyt kompozytowych izoluje i chroni ścianę przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku kontaktu warstwy izolacji z deszczem woda zatrzymuje się na folii izolacji termicznej i zapobiega wchłanianiu się wody. Ogromną zaletą elewacji wentylowanej jest to, że latem gorące powietrze odprowadzane jest szczeliną wentylacyjną, co powoduje chłodzenie izolacji cieplnej oraz ścian obiektu. Pozostanie w budynku w miesiącach letnich może być przyjemne.

Montaż pod konstrukcji

Pierwszym etapem montażu elewacji jest wyznaczenie pionowych i poziomych kierunków ścian. W wyznaczonych punktach mocujemy konsole konstrukcyjne, kolejno do konsoli mocujemy profil konstrukcyjny, Taki system montujemy wokół okien, drzwi i innych otworów. Pomiędzy konsole i profile pionowe umieszczamy warstwę izolacji. Warstwę ocieplenia przytwierdzamy za pomocą kołków plastikowych . Podczas docięcia izolacji do wymaganego wymiaru dodajemy jeden centymetr tak, aby zapewnić prawidłowe połączenie płyt izolacji termicznej. Na narożnikach obiektu płyty izolacyjne powinny być przesunięte pomiędzy warstwami. Zapewnia to szczelność i uniemożliwi tworzenie mostków termicznych.

Montaż obróbek wykończeniowych

Na wcześniej zamocowaną konstrukcję elewacji mocujemy obróbki blacharskich w glifach, wnękach drzwi i okien. Część obróbek kleimy do konstrukcji lub nitujemy do konstrukcji elewacji. W pierwszej kolejności mocujemy parapet, kolejno obróbki pionowe okien i drzwi następnie górną obróbkę okien lub drzwi. Instalacja dolnych i górnych pasów wykończeniowych. Właściwa wentylacja całej fasady wentylowanej jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania i decyduje o jej jakości.

W dolnej części fasady montujemy  siatki wentylowane, które zapobiegają przedostawaniu się zwierząt, zarazem zapewniają płynny przepływ powietrza wewnątrz szczeliny wentylacyjnej do górnej krawędzi fasady lub miejsc pod oknami. Wykończenie elewacji z płyt kompozytowych wentylowanej wykonujemy za pomocą okapu górnego. Obróbka ta zapewnia swobodny przepływ powietrza oraz zapobiega wnikaniu opadów atmosferycznych.

Elewacje z płyt kompozytowych – montaż

Na przygotowaną konstrukcję montujemy finalną część fasady (kasetony elewacyjne z płyt kompozytowych, płyty HP lub kasetony elewacyjne z blachy powlekanej). Dolną część pierwszego panelu mocujemy za pomocą listw startowych lub poziomych łączników. Kaseton musi być porządnie przygotowany w podstawie. Mocowanie musi wytrzymać siłę działającego na nie wiatru. Należy zwrócić uwagę na poziomowanie i szczelinę po między kasetonami. Postępując w ten sposób możemy zamontować panele elewacyjne kierując się ku górze budynku.

Pod konstrukcja elewacji wentylowanej
Kasetony z płyt kompozytowych - Nowoczesne Elewacje