Elewacja budynku to bardzo ważna warstwa zewnętrzna. Można wykonać ją z różnych materiałów i nadać jej dowolny wygląd. Ale jakie funkcje spełnia elewacja budynku? Wbrew pozorom pełni wiele ról jednocześnie. Przede wszystkim chroni budynek przed działaniem czynników zewnętrznych, ale czy tylko? Z pewnością nie jest to jej jedyna funkcja. Wpływa bezpośrednio na to jak wygląda nasz obiekt budowlany, czy to dom, sklep, salon czy też hala przemysłowa. Poza tym determinuje właściwości izolacyjne i możliwość utrzymania pożądanej temperatury. Dlatego w żadnym wypadku nie możemy bagatelizować tego elementu.

JAKIE FUNKCJE SPEŁNIA ELEWACJA BUDYNKU? – PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJA OCHRONNA

Decydując się na budowę jakiegokolwiek obiektu, czy to domu mieszkalnego, budynku użyteczności publicznej czy też obiektu przemysłowego, musimy zadbać o właściwą elewację. Główną funkcją elewacji jest zapewnienie warstwy ochronnej budynku. Stanowi ona pierwszą zewnętrzną warstwę ścian, dlatego też jest na tzw. pierwszym froncie. To elewacja budynku jest najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce, wiatr, deszcz, śnieg czy nawet grad. Dlatego warto, abyśmy wybrali rozwiązanie, które będzie odporne na te czynniki i co więcej również na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze wykonana elewacja budynku powinna być też dobrze zabezpieczona przed korozją.

OCIEPLENIE BUDYNKU I FUNKCJA IZOLACYJNA

Zewnętrzna warstwa budynku wpływa bezpośrednio na komfort cieplny w jego wnętrzu. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zdeterminuje nakłady, w tym finansowe, jakie będziemy musieli ponieść na ogrzanie, klimatyzowanie i wentylację pomieszczeń. Dobrze wybrana i wykonana elewacja powinna obejmować, poza warstwą ochronną również część izolacyjną, stanowiącą ocieplenie budynku. Popularnym rozwiązaniem w tym zakresie są elewacje wentylowane, które charakteryzują się szczeliną wentylacyjną umożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią stałą temperaturę w pomieszczeniach, zarówno latem jak i zimą.

WALORY ESTETYCZNE

Elewacja to jednocześnie wizytówka każdego budynku, to ona decyduje o tym jak dany obiekt się prezentuje z zewnątrz. Warto zatem zadbać o walory estetyczne, zwłaszcza elewacji frontowej, czyli tej reprezentatywnej części. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo. Możemy zdecydować się na dekoracyjny tynk, surowe rozwiązania czy też nowoczesne płyty kompozytowe imitujące różnorodne struktury materiałów lub wybrać po prostu gładki jednolity kolor z dodatkami.

WYBÓR WYKNAWCY ELEWACJI BUDYNKU

Ważną decyzją przy wykańczaniu obiektu budowlanego jest wybór wykonawcy elewacji. Warto zdecydować się na doświadczoną firmę o dobrej renomie, aby współpraca przebiegła sprawnie, a elewacja była najwyższej jakości. Firma Nowoczesne Elewacje jest doświadczonym producentem i wykonawcą elewacji dla obiektów firmowych. Projektujemy i wykonujemy elewacje budynków firmowych, sklepów, salonów usługowych, pawilonów i mobilnych kontenerów handlowych i gastronomicznych itp. Jeśli są Państwo zainteresowani, zachęcamy do wypełnienia formularza na stronie https://nowoczesneelewacje.com/elewacja-budynku/ lub do bezpośredniego kontaktu pod numerem telefonu +48 531 983 230 oraz adresem mailowym biuro@nowoczesneelewacje.com