Pomieszczenia socjalne to nic innego jak pomieszczenia higieniczno-sanitarne, związane są bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej i zapewnieniem odpowiednich warunków pracownikom. Są przeznaczone do odpoczynku podczas przerwy oraz do zaspokajania potrzeb pracowników w danej firmie. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy normują zobowiązania pracodawcy względem pracowników również w kwestii właśnie pomieszczeń socjalnych. W każdej jednej firmie, w której zatrudnieni są pracownicy muszą być one zapewnione. Ilość, wielkość i rodzaj pomieszczeń socjalnych powinna być dostosowana do liczby pracowników i charakteru wykonywanej pracy.

Rodzaje pomieszczeń socjalnych

Wbrew pozorom rodzajów pomieszczeń socjalnych jest całkiem sporo. To nie tylko ustępy z toaletami i umywalkami, które chyba najbardziej nam się kojarzą z nazwą pomieszczenia socjalne. Drugim rodzajem pomieszczenia, które można powiedzieć jest oczywiste to jadalnie czy też stołówki. Pracownicy musza mieć zapewnione miejsce do spokojnego spożywania posiłku i chwili odpoczynku podczas swojej przerwy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wykonywanej pracy przez pracowników często potrzebne są również szatnie. Z pewnością pracodawca musi zadbać o szatnie, gdy osoby zatrudnione rozpoczynając pracę przebierają się w odzież roboczą. W szatniach organizuje się też umywalnie i prysznice, jeśli charakter i warunki pracy tego wymagają. To podstawowe rodzaje pomieszczeń socjalnych, które powinny znajdować się praktycznie w każdym zakładzie pracy, zwłaszcza w przypadku zatrudniania ludzi do pracy fizycznej.

W niektórych przypadkach niezbędne są pomieszczenia do prania, odpylania lub odkażania odzieży czy też pomieszczenia do ogrzania się pracowników, jeśli pracują w otwartej przestrzeni. Dodatkowym pomieszczeniem zaliczanym do pomieszczeń socjalnych jest palarnia, jednak nie w każdej firmie można się z nią spotkać. Z kolei coraz częściej spotykane, zwłaszcza w firmach z branży IT, są wszelkiego rodzaju pomieszczenia relaksu.

Gdzie urządzić pomieszczenia socjalne?

Pomieszczenia socjalne muszą być wydzielone na terenie firmy. W przypadkach niektórych rodzajów pomieszczeń są wymagane nawet konkretne odległości, np. w przypadku toalet, muszą one znajdować się odpowiednio blisko stanowiska pracy. To, gdzie urządzić pomieszczenia socjalne zależy tak naprawdę od tego jakim obiektem dysponuje firma. Najczęściej na etapie projektowania budynków są uwzględniane pomieszczenia socjalne. Np. projektując tzw. pawilony biurowe przeznaczone głównie dla pracowników administracyjno-biurowych, warto od razu zaplanować i wydzielić pomieszczenia socjalne. Mając hale przemysłowe, czyli dość duże obiekty, możemy wewnątrz postawić tzw. kontenery socjalne i w nich zorganizować wszystkie niezbędne pomieszczenia

Co to są kontenery socjalne i gdzie je zamówić?

Kontenery socjalne są to niewielkie obiekty modułowe wykonane z konstrukcji stalowej i zazwyczaj obudowane płytami warstwowymi. Z powodzeniem zastępują standardowe budynki murowane, co więcej są od nich bardziej elastyczne. Można w nich zorganizować dowolne pomieszczenia, w tym poprowadzić odpowiednie przyłącza, wyposażyć w urządzenia sanitarne i urządzić pomieszczenia socjalne. Dużą zaletą kontenerów socjalnych jest ich modułowa konstrukcja, dzięki której wykorzystując gotowe moduły możemy wykonać obiekty z dowolną wielkością i ilością pomieszczeń.

Firma Nowoczesne Elewacje specjalizuje się w budowie kontenerów modułowych, w tym kontenerów socjalnych. Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem kontenerów socjalnych dla Państwa firmy, zapraszamy do wypełnienia formularza wyceny dostępnego na stronie https://nowoczesneelewacje.com/kontenery-socjalne/ Jesteśmy również do Państwa dyspozycji +48 531 983 230 lub adresem mailowym biuro@nowoczesneelewacje.com