Fasada to nic innego jak elewacja budynku, a precyzyjniej to jej frontowa reprezentatywna część. Co prawda fasadą można nazwać każdą elewację, jednak ma ona za zadanie w dużej mierze upiększyć obiekt i nadać mu wyrazisty charakter. Fasada budynku poza funkcją reprezentatywną pełni też ważną funkcję ochronną i zabezpiecza obiekt przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Powinna jednocześnie uwzględniać zapewnienie właściwych warunków wewnątrz budynku. Dlatego często można usłyszeć pojęcie fasada wentylowana. Ale właściwie co to jest fasada wentylowana?

STOSOWANE RODZAJE FASAD

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fasad. W praktyce wybierając rodzaj fasady bierze się pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim właściwości materiałów. To właśnie właściwości materiałów i zastosowana technologia determinują funkcję ochronną, a co za tym idzie wytrzymałość fasady i skuteczność zabezpieczenia budynku.

Najbardziej znane fasady, spośród których możemy wybierać to m. in. fasada aluminiowa lub stalowa, fasada szklana, fasada drewniana, betonowa, fasada z kamienia, fasada solarna. Wszystkie wymienione rodzaje fasad dzielą je ze względu na zastosowany materiał. Specjalnym rodzajem jest wspomniana już wcześniej fasada wentylowana.

CO TO JEST FASADA WENTYLOWANA I JAK JEST ZBUDOWANA?

Fasada wentylowana to rodzaj fasady zbudowany w specyficzny sposób. Składa się z obudowy zewnętrznej, materiałów izolacyjnych, rusztu i elementów mocujących. Obudowa zewnętrzna może być wykonana z różnych elementów, np. stali lub aluminium. Materiały izolacyjne to np. wełna mineralna, folia paroprzepuszczalna itp., wpływają na właściwości termoizolacyjne fasady, a zatem na warunki wewnątrz budynku. Ruszt mocujemy do ściany zewnętrznej budynku za pomocą elementów mocujących, dopiero do rusztu mocujemy obudowę. Najważniejsze czym wyróżnia się fasada wentylowana, to tzw. przestrzeń wentylowana, czyli pusta przestrzeń pomiędzy okładzinami a warstwami izolacyjnymi. Co do zasady powinno tam być minimum 20 mm pustej przestrzeni.

ZALETY FASADY WENTYLOWANEJ

Zastosowanie fasady wentylowanej niesie za sobą szereg zalet. Dzięki szczelinie czy też przestrzeni wentylowej, o której mowa powyżej, zapewniona jest właściwa cyrkulacja powietrza. Pozwala to na „oddychanie” całej ściany i zapewnienie stałej temperatury i komfortu cieplnego. Fasada wentylowana stanowi również ochronę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz ochronę przeciwpożarową. Poza tym jest łatwa w montażu, a jej nowoczesne rozwiązania w zakresie wyboru materiałów zadowolą nawet najbardziej wymagających Klientów.

PRODUCENT FASAD WENTYLOWANYCH – NOWOCZESNE ELEWACJE

Firma Nowoczesne Elewacje to doświadczony producent fasad wentylowanych. Od wielu lat nasi specjaliści projektują, produkują i zakładają stalowe i aluminiowe elewacje wentylowane. Mamy na swoim koncie wielu zadowolonych Klientów w całej Europie.

Jeżeli planują Państwo wykonanie elewacji swojego budynku, zachęcamy do wypełnienia formularza, na podstawie którego przygotujemy wstępną wycenę lub do bezpośredniego kontaktu pod numerem telefonu +48 531 983 230 lub adresem mailowym biuro@nowoczesneelewacje.com